
Mit állitsunk be feltétlenül – A fényképezőgép menüje
Nem, ez nem az a menü…….ez a fényképezőgépünk menüje.
Elfeledkeztem a fényképező menüjének beállításairól. Nem muszáj topra állítanunk őket, hiszen ebben sajnos még nem vagyunk jók, de van néhány dolog, amit ajánlatos megtennünk.
Kezdjük rögtön a legelején.
Hogy fogjuk megtalálni a menühöz vezető utat?
A fényképezőgép bal felső sarkában. Az enyémen (Nikon) rajta is van a felirat: MENÜ
(Panasonic: Menu/Set gomb a készülék majdnem jobb alsó sarkában, a Sonyn is lent a jobb alsó sarokban).
Mivel az elején nagy valószínűséggel csak az automata beállításokkal kísérletezünk és gyakorolunk, így nem túl bonyolult az első beállításokat elvégezni. Ezek egy részét bekapcsoláskor a készülék kérni fogja tőlünk.
Mit állítsunk be feltétlenül?
Visszajátszás menü
A kép megtekintése és képelforgatás álló helyzetbe bekapcsolását itt fogjuk találni, ezeket egy egyszerű igennel be tudjuk kapcsolni.
A fényképezés menü
Milyen minőségű és méretű képet szeretnénk készíteni?
Ez befolyásolja, hogy mennyi kép fog ráférni a memóriakártyánkra.
Többféle kategóriát fogunk találni, én a JPEG finom-t választottam első nekifutásra, tudatlanul, mondván a RAW túl sok helyet foglal.
De egyelőre – valószínűsíthetően – nem fogok szuper minőségű képeket csinálni, így tanulásra tökéletesen megfelel.
Azért is választottam ezt, mert nem vagyok híve az photoshopolásnak, így – többnyire és egyelőre – csak méretezést és icipici színezést, nagyítást szoktam használni.
A RAW-ban való fényképezést akkor javasolják, ha utómunkálatokat szeretnénk végezni a képen. Ez a formátum egy nyers változat, amit még fel kell dolgozni, ahhoz, hogy megjeleníthető legyen. Ez a formátum az egy expozíció közben felvett összes információt tartalmazza.
Ezzel ellentétben a JPEG csak az információk egy meghatározott részét tárolja.
A JPEG előnye, hogy kis méretű, szabvány formátum.
Válasszunk kioldási módot is. Természetesen egyképeset, de mindenképp próbáljuk ki a sorozatkép készítést is, hiszen a már majdnem filmmé összerakható képsorozatok hihetetlen élményt nyújtanak.
A beállítás menü
Itt fogjuk megtalálni a
– memóriakártya formázását. Már akkor meg kell formáznunk, mikor azt a gépbe helyezzük.
A formázás töröl minden kártyán lévő korábbi adatot.
Csak meg kell nyomnunk az igen lehetőséget és az OK gombot.
– időzónát és a dátumot. Beállítani ajánlatos, viszont a képen megjeleníteni már nem feltétlenül, mert ha további felhasználásra szántuk a képet, akkor a dátum, a számok zavaróak rajta.
A képek számítógépre mentesénél a dátum a képekkel átmásolódik, azon megjelenik, nem feltétlenül esztétikus módon, eltávolítani – én a jelen tudásom szintjén – csak leszerkesztéssel/levágással tudom ezt megtenni, az viszont ronthatja a kép élvezeti értekét.
Tehát inkább ne jelenítsük meg a fotóinkon a dátumot. A kép ilyen jellegű adatai úgyis mentődnek a memóriakártyán.
– milyen nyelvet fogunk használni. Egy újabb pont, amin szerencsére megint nem kell sokat gondolkoznunk.
Válasszuk ki, majd nyomjuk meg az OK gombot.
–az automatikus képelforgatás funkciót. Így a képet, ha elfordított fényképezővel exponáltunk is, álló helyzetben nézhetjük meg.
Ha eddigi gondolataimat sorba szeretném rendezni – mert hát persze, a rendetlenségben is kell, hogy legyen némi rend, akkor a következőképpen néz ki a fényképezőnk beüzemelése:
Megvásárlás után először összeszereljük a fényképezőgépet: csatlakoztatjuk az objektívet, behelyezzük az akkumulátort és a memóriakártyát, majd ezt megformázzuk a menüben.
Beállítunk pár alapvető dolgot, ami ahhoz szükséges, hogy a gépünk működjön, mint pl. a dátum, az időzóna, a nyelv, a kép minősége, mérete.
Az elkövetkezendőkben nagyon praktikusan fogok működni. Mivel végigolvasni a használati útmutatót nem túl nagy élvezet, így ezt akkor fogom eszközölni, mikor beleszaladok egy új problémába.
Megkeresem az aktuális passzust és körbejárom a problémát.
Hogy miként fogom ezt csinálni? Igazán jó kérdés……de ha velem tartasz meglátod.

